Forma.Túra.Rally.

Forma.Túra.Rally.

A BMW M1 Procar bajnokság

2015. július 23. - eszgbr

A hetvenes évek második felében a BMW-nél egy új sportkocsi fejlesztésén gondolkoztak, amellyel a versenypályákon is felválthatnák a rendkívül sikeres, de öregedő 3.0 CSL-t. Jochen Neerpasch, a BMW Motorsport vezetője egy középmotoros autót álmodott meg, amely a pályán és az utcán is felveheti a versenyt a nagynevű sportkocsi gyártók típusaival. Az M1 névre keresztelt autó 1979-re öltött formát, de a fejlesztés és a gyártás során bőven akadtak gondok.  Hogy a jövőbeli versenyprogramot segítse, Neerpasch életre hívta a BMW M1 Procar névre keresztelt márkakupát.

bmw_m1_procar_zolder_1979.jpgAz első BMW M1 Procar futam rajtja Zolderben

Neerpasch fejében eredetileg egy 3 literes V10-es motorral szerelt autó képe élt, amellyel a BMW betörhetne az elsősorban az olaszok által uralt szupersportkocsi piacra. A tízhengeres motor kifejlesztése azonban túl sok pénzbe került volna, így az E9 kupéból ismert M49 kódjelű 3,5 literes sorhatost választották az új autó erőforrásának alapjául. Az új motor az M88 kódjelet kapta és az utcai változatban 277 lóerőre volt jó, míg az M88/1 versenyváltozatból 470 lóerőt préseltek ki.

Az M1-et az 1976-ban bevezetett Group 5 kategóriában kívánták indítani a sportautó világbajnokságon, de a homologizációhoz rendelkeznie kellett egy Group 4 változattal is, amelyhez legalább 400 darabot le kellett gyártani. A BMW korábban nem készített még középmotoros autót, így az olaszokat hívták segítségül. A formatervet Giorgetto Giugiaro készítette, Paul Bracq 1972-es BMW Turbo tanulmánya nyomán. A karosszériagyártással a Lamborghinit bízták meg, de a márka épp a csőd szélén tántorgott, így mindössze négy darab készült el, mielőtt a gyártás átkerült Giugiaro torinói műhelyébe. Innen Stuttgartba, a BMW kabriókkal ismertté vált Baurhoz kerültek a kasztnik, hogy megtörténjen a végső összeszerelés. Ezután minden darabot Münchenbe szállítottak felülvizsgálatra, így borzasztó lassan haladt a sorozatgyártás. Az M1 az 1978-as Párizsi Autószalonon debütált óriási sikert aratva, az első példányokat egy évvel később szállították le a vevőknek.

Tovább

Autósport slágerek

A könnyűzenében annyi minden megihlette már az előadókat, természetesen az autóversenyzés sem maradhatott ki, de a különböző versenysorozatok népszerűsége ellenére elég kevés olyan dal született, amely konkrétan a motorsportokkal foglalkozik. Az ismertebbek közül gyűjtöttem most össze párat.

Yello - The Race (1988)

A motorsporttal kapcsolatos dalok alfája, legtöbbünknek valószínűleg ez a szám ugrik be, ha az autóversenyzésre gondolunk. A svájci elektronikus pop banda slágerét a német televízió F1-es műsorában és az Eurosportnál is használták, de a kilencvenes években alig akadt olyan autósport összeállítás, amelyben ne csendült volna fel.

Tovább

Interscope Lola

interscope_t600.jpgAz Interscope Racing Lola T600-asa. A Ted Field és Danny Ongais nevével fémjelzett csapat 1981-83-ig használta ezt a korai GTP típust. A T600 volt az első igazi IMSA GTP és egyben az az autó, amely megtörte a Porsche 935 egyeduralmát az amerikai hosszútávú versenyzésben. Ha már szóba került, akkor ajánlom a felfrissített és kibővített írásomat a 935-ről.

süti beállítások módosítása